Kurs Taping w urazach sportowych przedstawia prawidłowe techniki zabezpieczania sportowca przed i po urazie.
Czas trwania: 12 godz.
Ilość osób: 16
Prowadzący:
mgr Ignacy Frajher - absolwent poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, wykładowca WSEiT. W trakcie studiów był zawodnikiem AZS-AWF Poznań. Obecnie interesuje się terapią w urazach sportowych, szczególnie szybkim zaopatrzeniem zawodnika w typowych urazach "on the pitch". Współpracuje z Polskim Związkiem Taekwondo oraz Polskim Związkiem Hokeja na trawie. Odbył szkolenia w Wielkiej Brytanii (NSSLM). Jest uczestnikiem V roku kształcenia w zakresie Osteopatii.
Kurs Taping w urazach sportowych przedstawia prawidłowe techniki zabezpieczania sportowca przed i po urazie. Pokazuje możliwość odpowiedniego zaopatrzenia kontuzjowanego zawodnika jeszcze na boisku w celu wprowadzenia go z powrotem do gry lub ochrony przed dalszym urazem. Prezentowane na kursie techniki wykorzystują taśmy "twarde" oraz elastyczne, a także popularne bandaże elastyczne.Adresatami kursu są: studenci fizjoterapii, medycyny, trenerzy sportowi oraz fizjoterapeuci planujący pracę z zawodnikami/drużynami sportowymi.
Program kursu
Część teoretyczna:
- wprowadzenie do metod wykorzystywanych w zabezpieczeniu urazów sportowych
- wskazania i przeciwwskazania
Część praktyczna:
Techniki stabilizujące stawy obwodowe:
1.Staw śródstopno-paliczkowy; 2.Staw skokowy górny i dolny; 3.Staw kolanowy; 4.Staw nadgarstkowy; 5.Staw międzypaliczkowy
Techniki korygujące stawy oraz tkankę miękką:
1.Staw skokowo-dolny; 2.Staw rzepkowo-udowy; 3.Zespół kompartymentu tylniego - "Shin Splints"; 4.Łokieć tenisisty
Techniki przeciwobrzękowe
Na zajęciach każdy uczestnik otrzymuje ilustrowany skrypt dydaktyczny. Uczelnia zapewnia również materiały dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia zajęć - bandaże i taśmy. Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymują certyfikaty ukończenia kursu oraz świadectwa ukończenia kursu dokształcającego na druku MNiSzW.
Rekrutacja
Nabór kandydatów prowadzony jest w sposób ciągły. Warunkiem rozpoczęcia kursu jest zebranie grupy osób.
Wymagane dokumenty
Wypełniony formularz zgłoszeniowy
dyplom ukończenia studiów, legitymacja trenerska; w przypadku osób uczących się - kserokopia legitymacji studenckiej.