aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
kursysemestralne.pl

Kurs z baśnioterapii

Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie zaprasza na kurs z baśnioterapii. Szkolenie skierowane jest do osób zajmujących się dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak można dobierać i interpretować baśnie, uwzględniając ich aspekt: psychoedukacyjny, psychoterapeutyczny i relaksacyjny oraz jak je opowiadać; nauczą się pisać baśnie terapeutyczne oraz przeprowadzać zajęcia z wykorzystaniem baśni; wykonają też kukiełki do teatrzyków lalkowych; uczestniczyć będą również w zabawach dramowych oraz improwizacjach teatralnych wokół utworów baśniowych i - w teatrzyku kukiełkowym.

ILOŚC GODZIN: 24 godziny dydaktyczne

CELE SZKOLENIA:

  1. Odkrywanie psychoterapeutycznej roli baśni
  2. Zapoznanie z różnymi psychologicznymi podejściami do opowieści baśniowych i ich znaczenia dla dzieci (Freud, Jung, Bettelheim i in.).
  3. Zaproponowanie konkretnych baśni do wykorzystania w pracy z dziećmi
  4. Interpretowanie baśni pod kątem ich terapeutycznego przesłania, wskazanie na różne możliwości interpretacji
  5. Rozwijanie umiejętności opowiadania baśni
  6. Rozwijanie umiejętności pisania baśni i tworzenia ich na żywo wspólnie z grupą
  7. Wykonanie prostych kukiełek do teatrzyków lalkowych
  8. Budowanie scenariuszy zajęć z wykorzystaniem baśni
  9. Rozbudzanie aktywności twórczej, wyobraźni i fantazji uczestników szkolenia poprzez organizację improwizowanych przedstawień, teatrzyków kukiełkowych i zabaw dramowych

PROGRAM SZKOLENIA:

  1. Baśnioterapia - podłoże teoretyczne (historia a współczesne szkoły); po co opowiadamy baśnie; baśń klasyczna, a baśnie pisane w konkretnym terapeutycznym celu; rodzaje i cechy baśni terapeutycznej
  2. Prezentacja kilku wybranych baśni klasycznych, również - próba ich interpretacji pod kątem terapeutycznym
  3. Jak opowiadamy baśnie? Również - tworzenie scenariuszy zajęć (grupowych i indywidualnych) z wykorzystaniem tych utworów
  4. Piszemy baśnie - zasady i wykonanie w praktyce, prezentacja napisanych baśni
  5. Zabawy dramowe jako wstęp do improwizacji teatralnych wokół baśni
  6. Improwizacje teatralne
  7. Prezentacja różnorodnych rodzajów kukiełek do teatrzyków lalkowych i ich wykonanie
  8. Improwizowany teatrzyk kukiełkowy na podstawie wybranej baśni

FORMA PROWADZENIA ZAJĘĆ:

Wykład, dyskusja, grupowe zabawy dramowe i improwizacje teatralne, teatrzyk kukiełkowy

KWALIFIKACJE PO UKOŃCZENIU SZKOLENIA:

Szkolenie przygotowuje do prowadzenia zajęć - grupowych bądź indywidualnych - z wykorzystaniem terapeutycznej roli baśni w przedszkolach, szkołach, świetlicach socjoterapeutycznych itp. Uczestnik otrzymuje świadectwo ukończenia szkolenia.

PROWADZĄCY: mgr Dorota Marta Pędzieszczak, polonista, pedagog-socjoterapeuta po studiach podyplomowych (Podyplomowe Studia Edukacji Niezależnej - wychowanie przedszkolne, Podyplomowe Studia w zakresie Wspomagania Dzieci z Problemami Rozwojowymi, Studium Pomocy Psychologicznej i Socjoterapii; warsztaty Drama w Teatrze Ochota oraz Bajkoterapia i in.)

Od wielu lat zajmuje się terapią przez sztukę i baśnioterapią dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym z zaburzeniami w rozwoju, także - niepełnosprawnymi. Obecnie - terapeuta dziecięcy w Ośrodku Wspomagania Rodziny w Warszawie. Ekspresja przez sztukę, zwłaszcza malarstwo, a także pisanie baśni terapeutycznych dla dzieci, to również jej pasja.

CENA SZKOLENIA: 450 zł


Polityka Prywatności