Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu zaprasza na kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia podlegają opłacie.
CZAS TRWANIA KURSU (ilość godzin): 16 godzin
CEL KURSU (uzasadnienie potrzeby): Dnia 18 stycznia 2009r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy nakładająca na Pracodawców obowiązek wyznaczenia pracowników wykonujących czynności udzielania pierwszej pomocy innym pracownikom oraz ewentualnym klientom.
Celem kształcenia jest zdobycie wiadomości i umiejętności praktycznych w zakresie udzielania rozszerzonej pierwszej pomocy przez świadków nagłego zdarzenia oraz współpracy ze służbami ratowniczymi. Forma szkolenia i sposób przekazywania wiedzy i umiejętności są przystępne i zrozumiałe dla osób nie mających na co dzień styczności z medycyną.
UCZESTNICY (do kogo adresowany jest kurs): Osoby nie posiadające wykształcenia medycznego – pracownicy, pracodawcy – niezależnie od wykonywanego zawodu. Szczególnie polecany jako kompletna forma kursu w zakresie udzielania pod-stawowej pierwszej pomocy osobom w stanie zagrożenia zdrowia lub życia dla pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy w miejscu pracy PROWADZĄCY: Kurs prowadzony jest przez certyfikowanego trenera w dziedzinie ratownictwa. Program szkolenia oparty jest na Wytycznych 2005 Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej Europejskiej Rady Resuscytacji.
KORZYŚCI Z KURSU: Uczestnik szkolenia otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu wydane na podstawie §6 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216).
PROGRAM KURSU: 1. Podstawy anatomii i fizjologii: Budowa i fizjologia układu krążenia - mały i duży układ krążenia, Budowa i fizjologia układu oddechowego - mechanizm oddechowy, Rola i udział układu nerwowego w procesie oddychania i krążenia, Nagłe Stany Zagrożenia Życia wynikające z ustania pracy układu oddechowego i krążenia. 2. Ocena stanu poszkodowanego: Ocena stanu świadomości - próba nawiązania kontaktu z poszkodowanym, Kontrola podstawowych czynności życiowych – ABC, Omdlenie - pozycja czterokończynowa, Resuscytacja krążeniowo-oddechowa i oddechowa, Znamiona śmierci - objawy zatrzymania pracy krążenia i oddychania, Udrożnienie i podtrzymanie drożności dróg oddechowych, Techniki oraz parametry resuscytacji prowadzonej przez jednego i dwóch Ratowników w odniesieniu do dorosłych i dzieci, Parametry resuscytacji krążeniowo - oddechowej. 3. Postępowanie z rannymi: Rodzaje ran, Sposoby tamowania krwotoków z uwzględnieniem ich rodzaju, Orientacyjne obliczanie utraty krwi - wstrząs, Postępowanie w przypadku obecności ciał obcych w ranach, Postępowanie w przypadku krwotoków w obrębie głowy. 4. Złamania, skręcenia, zwichnięcia Anatomia układu kostno-stawowego człowieka, Definicja złamania i rodzaje złamań, Mechanizm powstania oraz różnice między zwichnięciem i skręceniem, Objawy złamania kończyn, miednicy, kręgosłupa, żeber, kości czaszki, Zasady unieruchamiania złamań, zwichnięć i skręceń kończyn, Zasady postępowania w przypadku urazów kręgosłupa - niebezpieczeństwa, prawidłowe ułożenie poszkodowanego. 5. Oparzenia i odmrożenia: Rozpoznawanie stopnia ciężkości i powierzchni oparzeń ( system dziewiątek), Postępowanie w przypadku oparzeń termicznych, Postępowanie w przypadku oparzeń chemicznych, Postępowanie w przypadku oparzeń oczu, Postępowanie w porażeniu prądem jako szczególny rodzaj oparzenia, Postępowanie w przypadku odmrożeń. 6. Wstrząs Definicja, rodzaje i przyczyny powstawania wstrząsu pourazowego, Objawy i rozpoznawanie wstrząsu, Postępowanie w przypadku wstrząsu, Reakcje zachodzące w trakcie wstrząsu. 7. Zatrucia Drogi wchłaniania substancji trujących do organizmu, Objawy zatrucia różnymi grupami związków chemicznych, Postępowanie z zatrutymi w zależności od rodzaju substancji toksycznej, jej mechanizmu i czasu szkodliwego działania oraz drogi wchłaniania. 8. Automatyczna Defibrylacja Zewnętrzna (AED) - obsługa, zasady, bezpieczeństwo. 9. Psychologiczne aspekty udzielania pierwszej pomocy. 10. Podstawy taktyki działań ratowniczych – zdarzenia jednostkowe, mnogie, masowe i katastrofy, zasady ewakuacji poszkodowanych. 11. Nagły poród – etapy, postępowanie z matką i noworodkiem. 12. Zajęcia dodatkowe ustalane w zależności od specyfiki i oczekiwań uczestników.
Dokumenty można złożyć w Sekcji Edukacji Ustawicznej (Poznań, ul. E. Orzeszkowej 1), przesłać pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną: