Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu zaprasza na kurs zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Zajęcia podlegają opłacie.
CZAS TRWANIA (ilość godzin): 39 godzin
CEL KURSU (uzasadnienie potrzeby): Rozpowszechnienie wiedzy o źródłach sytuacji kryzysowych, ich wpływu na przedsiębiorstwa, możliwościach przeciwdziałania tym sytuacjom, zasadach podejmowania decyzji i działania w ta-kich sytuacjach oraz sposobach ograniczenia ich negatywnych skutków. Zapoznanie uczestników szkolenia z symptomami świadczącymi o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej niosącej negatywne skutki dla przedsiębiorstwa (klęski żywiołowe, awarie techniczne, ataki terrorystyczne, zamieszki ludności, zagrożenia wojenne), począwszy od skali lokalnej, aż do ogólnokrajowej, zasadami zmiany prawnej funkcjonowania państwa w przypadku wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych oraz skutków tych zmian dla przedsiębiorcy (m.in. ograniczenia w dostawie paliw, prądu, gazu i energii cieplnej). Przygotowanie pracowników przedsiębiorstw do działania w sytuacjach kryzysowych mogących zagrozić funkcjonowaniu przedsiębiorstw.
UCZESTNICY (do kogo adresowany jest kurs): Kurs kierowany jest przede wszystkim do pracowników administracji samorządowej zarówno na szczeblu wojewódzkim, powiatowym jak i gminnym, pracowników administracji rządowej na szczeblu wojewódzkim przedstawicieli służb mundurowych (Państwowej Straży Pożarnej, policji), inspekcji, straży, urzędów i instytucji, których przedstawiciele wchodzą w skład wojewódzkich, powiatowych i gminnych zespołów zarządzania kryzysowego. W szczególności zapraszamy wojewodów, prezydentów, burmistrzów, wójtów jako współczesnych menedżerów samorządowych oraz osoby zajmujące się w jednostkach administracji rządowej i samorządowej problematyką zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. Uczestnictwo w tym kursie może być także doskonałą podstawą do awansu zawodowego w administracji samorządowej. Wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego powinni także posiąść radni miast, powiatów i województwa.
PROWADZACY: Zajęcia prowadzić będą pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu oraz wysokiej klasy specjaliści z zakresu teorii i praktyki.
KORZYŚCI Z KURSU: Absolwent kursu jest przygotowany w pełnym zakresie do zarządzania sytuacjami kryzysowymi na miarę współczesnych zagrożeń. Jest przygotowany do opracowania planów zarządzania kryzysowego gminy, powiatu, województwa, planu ochrony infrastruktury krytycznej, procedur reagowania kryzysowego, siatek bezpieczeństwa, planów ewakuacji ludności z terenów zagrożonych oraz prawa miejscowego w zakresie zarządzania kryzysowego. Studia przygotowują merytorycznie do pracy w gminnych, powiatowych i wojewódzkich zespołach zarządzania kryzysowego. Absolwent ma pełną wiedzę w zakresie możliwości i kompetencji w sytuacjach kryzysowych w sytuacjach kryzysowych służb ratowniczych, policji, inspekcji, straży i urzędów. Zna psychologiczne aspekty w/w sytuacji oraz zasady współpracy z mediami. Posiada wiedzę o systemach łączności, wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania ludności. Potrafi oceniać ryzyko w bezpieczeństwie. Wiedza zdobyta na kursie przygotowuje do planowania swojego rozwoju zawodowego oraz dalszego pogłębiani wiedzy z tej dziedziny.
PROGRAM KURSU: Podstawowym zadaniem proponowanego programu szkolenia na temat: „Zarządzanie w Sytuacjach Kryzysowych” jest zdobycie, poszerzenie oraz ugruntowanie wiedzy specjalistycznej z za-kresu: bezpieczeństwa międzynarodowego i wewnętrznego; zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Wnioski ze strategii bezpieczeństwa sytuacja kryzysowa, kryzys, stany nadzwyczajne – uwarunkowania prawne klęski żywiołowe i ich skutki dla mieszkańców, mienia, infrastruktury oraz środowiska naturalnego terroryzm jako źródło zagrożeń dla infrastruktury krytycznej program mobilizacji gospodarki dokumentacja Zespołu Zarządzania Kryzysowego ochrona infrastruktury krytycznej w Polsce i Unii Europejskiej służby, straże, inspekcje, siły zbrojne w sytuacjach kryzysowych militaryzacja przedsiębiorstwa – opracowanie wymaganych dokumentów narodowy System Pogotowia Kryzysowego gra decyzyjna „Sytuacja kryzysowa w województwie” kontakty z mediami w sytuacjach kryzysowych.
Dokumenty można złożyć w Sekcji Edukacji Ustawicznej (Poznań, ul. E. Orzeszkowej 1), przesłać pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną: